X-304(Pozemská loď)

21. srpna 2009 v 14:14 | danken |  Vesmírné loďe

 • Daedalus
  primárně určen pro spojení mezi Atlantisem a Tauri a na obranu Atlantisu
  aktivní
 • Odyssey
  určen pro obranu Tauri a pro mise uvnitř Mléčné dráhy
  aktivní
 • Korolev
  předán Rusku jako první splátka za pronájem hvězdné brány, primárně ruská výzkumná loď, v případě potřeby určen na obranu Tauri
  zničen při vpádu Ori do naší galaxie


Přesné rozměry lodi nejsou známy, nicméně z toho co jsme vyděli v seriálu lze odhadnout zhruba následující:
délka 360 metrů, šířka zadní části lodi 220 metrů, šířka přední části lodi 60 metrů, výška lodi 50 metrů.
Kontruskce mezigalaktického plavidla vyžadovala daleko větší pevnost materiálů, než jakou poskytovalo trinium použité pro stavbu Promethea. Kostra a plášť Daedala je proto vytvořena se superpevné asgardské slitiny schopné odrážet velké množství energie. Díky tomu je Daedalus extrémně odolný i v případě, že se zhroutí jeho štíty.

zbraňové systémy:
Stejně jako u Promethe, informace o zbraňových systémech jaksi chybí. Z toho co jsme viděli lze jednoznačně říct, že Daedalus je vybaven střelami s taktickými hlavicemi Mark - 8 (jaderné hlavice). Kromě nich je vybaven neurčenými energetickými zbraněmi taurijské konstrukce (označované jako railguns). Tyto zbraně však nejsou dostatečně výkonné na to, aby pronikly silnějšími energetickými štíty a jsou proto určeny především k obraně lodi.

obranné systémy:
Stejně jako později Prometheus, i Daedalus je vybaven asgardkými energetickými štíty. Díky pokročilé konstrukci naquadahových reaktorů jsou tyto štíty mnohem stabilnější a mnohem silnější než štíty Promethea, navíc je lze ještě posílit energií ze Z.P.M. (pokud je připojeno na energetické okruhy lodi).

podpůrné letouny:
Stejně jako Prometheus, i Daedalus má ve svých útrobách místo pro letouny F-302. Toto místo tvoří dva hangáry na bocích lodi schopné poskytnou plnou podporu pro tyto letouny (včetně oprav při poškození, což Prometheus nebyl schopen poskytnout). Standardně jsou však všechny letouny a podpůrné prostředky umístěny pouze v jednou hangáru, pravděpobodně pro případ potřeby rychlého ukončení souboje. Hangáry mají hermeticky uzaviratelná vrata, kromě nich je možné vztyčit na jejich místě asgardské štíty.

pohonné systémy:
Stejně jako Prometheus je i Daedalus vybaven několika druhy motorů. Jejich počet se však snížil ze tří typů na pouhé dva. Prvním typem je Taurijský podsvětelný pohon kombinovaný s antigravitačním generátorem. Oba dva systémy pohonu byly po otestování převzaty z Promethea a spojeny do jediného, mnohem efektivnějšího, pohonného systému.
Druhým pohonným systémem je Asgardský hyperpohon. Poté co Asgardi nabídli Tauriům za jejich pomoc v boji s Replikátory některé své technologie, byl další vývjoj taurijského hyperpohonu odložen na neurčito. Stalo se tak ovšem za cenu určitých nevýhod které s sebou přináši včlenění této asgardské technologie do systémů Daedala. Prvním problémem je samotné napájení hyperpohonu. Asgardni standardně používají ve svých lodích neutrio-iontové generátory schopné bohatě pokrýt spotřebu jejich systémů. O tuto technologie se však nepodělili a Tauriové tak museli najít náhradu. Jako jediná dostupná volba se ukázal antický Z.P.M. (původně zamýšlené naquadriové reaktory spotřebovávaly palivo příliš rychle). Kombinace tohoto zdroje energie s asgardským hypermotorem se ukázala být opravdu dobrou volbou - loď je tak schopna doletět z Tauri k Atlantisu za necelé čtyři dny. Kromě Z.P.M. lze hyperpohon samozřejmě napájet i sadou naquadahových generátorů, to se však používá pouze při krátkých intergalaktických cestách.

ostatní systémy:
Kromě výše jmenovaného je Daedalus vybaven ještě asgardským transportním systémem. Tento systém lze v případě nutnosti použít také jako zbraň, což jsme viděli při útoku Wraithů na Atlantis. Výhodou tohoto systému je, že dokáže proniknout Wraithskými energetickými štíty.
Další velice užitečný prvek byl do Daedala nainstalován dodatečně - jedná se o obrovský holografický display na můstku. Technologie holografického zobrazování byla přejata z goa'uldských tel'taců. Obrovskou výhodou toho zařízení je jedna jeho velikost, a jednak to, že kombinuje přímý pohled člověka na situaci a zobrazení dodatečných informací (jako H.U.D. používaný v taurijských bojových letounech). Narozdíl od předchozích verzí takovýchto zařízení zde však není potřeba žádná průhledná zobrazovací plocha a velikost aktivní plochy je tak téměř neomezená.

Protože se však Asgardi i přes veškeré zásluhy Tauriů báli že bude jejich technologie zneužita, stanovili si podmínku aby na každé lodi vybavené jejich technologií byl přítomen člen jejich rasy jako technický dozor. Na Daedalovi tuto funkci v současné době plní Hermiod. Pro jeho větší phodlí byl ve strojovně lodi umístěn standardní asgardský ovládací panel, který Hermiodovi poskytuje přístup ke všem lodním systémům.

Protože Daedalus se více než osvědčil, začali Tauriové pomalu budovat vlastní flotilu složenou z těchto lodí - třída těchto lodí byla pojmenována podle prvního prototypu. V současné době tvoří Taurijskou flotilu následující lodě třídy Daedalus.

zdroj:danekendaneken.blog.cz
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 RononDex RononDex | 11. ledna 2014 v 23:09 | Reagovat

Z X-304ek ti tu ještě chybí Apollo, Pheonix (Generál Hammond) a Sun Tsu (pozn. Generál Hammond byla viděla v pilotním díle Stargate Universe je to loď, na kterou teleportovali Eliho Wallace :-) a Sun Tsu nikdy nebyla viděla v SG-1,A,U ale předpokládá se že dosud nebyla zničena :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama